Skip to main content

31 травня 2021 року – Всесвітній день без тютюну

Щорічно 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну, який був проголошений в 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я на 42 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

 

Мета цього Дня – сприяти зниженню поширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я. Кінцевою метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров’я, а також від соціальних, екологічних і економічних лих, пов’язаних з вживанням тютюну і впливом тютюнового диму.Тема цього Дня у 2021 році: “Пора відмовитися від тютюну”.

Щорічно   тютюнова   епідемія  призводить до смерті близько 6 мільйонів людей, понад 600 000 з яких, не будучи курцями, вмирають через вплив вторинного тютюнового диму. При відсутності дій до 2030 року епідемія буде щорічно приводити до смерті більше 8 мільйонів чоловік. Більше 80% з цих випадків  відбуватимуться серед людей, що живуть в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

   Тютюнова епідемія – одна з найсерйозніших загроз громадському здоров’ю, з якими стикався світ. Тютюнові вироби – це продукти, для виготовлення яких використовуються в якості сировини листя тютюну і які призначаються для паління, смоктання, жування або нюхання. До складу таких виробів входить нікотин – психотропний компонент, що викликає сильне звикання.

   Тютюн є фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань (40% випадків), хронічної обструктивної хвороби легень (80% випадків), злоякісних пухлин (30% випадків, в т.ч.90% випадків раку легенів). При утриманні від тютюну 40% цих хвороб можна запобігти.

   За даними Всесвітньої Організації Здоров’я (ВООЗ) споживання тютюну пов’язано з виникненням не менше ніж 25 захворювань. Споживання тютюну вважається найголовнішою причиною смертності у світі.

Тютюн має канцерогенну дію, може викликати рак в легенях, порожнині рота, носової порожнині, в гортані, в горлі, в стравоході та інших органах. Також тютюн викликає мієлоїдний лейкоз, тобто, рак крові.

   Безпечного рівня впливу тютюну не існує. Всі форми тютюну шкідливі. Найпоширеніша форма вживання тютюну в усьому світі – куріння сигарет. До інших тютюнових виробів відносяться тютюн для кальянів, різні вироби з бездимного тютюну, сигари, сигарили,  люльковий тютюн, біді (тонкі, невеликі азіатські сигарети, поширені в Індії та деяких інших країнах Азії), кретек (аналог сигарети, виготовляються з індонезійських сортів тютюну).

Вживання тютюну для кальяну шкодить здоров’ю так само, як і вживання сигаретного тютюну. Однак споживачі часто мало розуміють небезпеку вживання тютюну для кальяну для здоров’я.

   Великої шкоди куріння завдає організму вагітної жінки. Після викуреної вагітною жінкою сигарети, настає спазм кровоносних судин плаценти, і плід знаходиться в стані легкого кисневого голодування кілька хвилин. При регулярному палінні під час вагітності плід знаходиться в стані хронічної кисневої недостатності практично постійно. Наслідок цього – уповільнення росту плода, ризик передчасних пологів, дитина народжується з низькою вагою, ризик переривання вагітності або важких пологів, ризик синдрому раптової смерті немовляти, вроджені порушення розвитку у дитини, недолік грудного молока у матері, знижений імунітет у дитини.

Тютюн також може бути небезпечним і для людей, які не курять. Вплив вторинного тютюнового диму також є причиною несприятливих наслідків для здоров’я. За даними ВООЗ майже половина всіх дітей дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом, 65 000 дітей щорічно вмирають через хвороби, пов’язані з пасивним курінням.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє про те, що курці важче переносять коронавірусну інфекцію, мають великі шанси померти, і їм складніше відновлюватися після перенесеного захворювання.

В умовах пандемії COVID-19 мільйони споживачів тютюну захотіли кинути палити. Про своє бажання кинути курити заявляють близько 780 мільйонів чоловік у всьому світі, але лише 30% з них мають доступ до засобів, які здатні допомогти їм подолати фізичну і психологічну залежність від тютюну. ВООЗ і її партнери мають намір надати цим людям кошти і ресурси, які допоможуть зробити спробу відмовитися від тютюну. У дні проведення антитютюнової кампанії курців закликають відмовитися від згубної сигарети хоча б на один день. Працівники охорони здоров’я, прихильники здорового способу життя, діячі культури, відомі люди і засоби масовоїі нформації нагадують про шкоду тютюну, розповідають про те, як саме можна раз і назавжди позбутися від згубної звички. Сьогодні існують ефективні методи лікування, а також засоби, які замінюють нікотин.

   ВООЗ заснувала нову ініціативу щодо забезпечення доступу до засобів для відмови від тютюну, яка передбачає безкоштовне надання цифрових консультацій. У партнерстві з деякими компаніями в технологічній сфері, в тому числі Facebook, WhatsApp і SoulMachines, ВООЗ займається підвищенням обізнаності населення та допомагає людям відмовитися від куріння за допомогою чат-ботів і цифрових «працівників охорони здоров’я». Наприклад, за принципом штучного інтелекту  працює цифрова консультантка на ім’я Флоренс, яка допомагає скласти персональний план щодо відмови від тютюну і розповідає людям про доступні в їх країнах мобільні додатки і безкоштовні телефонні лінії з підтримки відмови від куріння. В месенджері WhatsApp запущено челлендж “Відмовся від тютюну» (QuitChallenge). Підписавшись на нього, люди будуть безкоштовно отримувати на свої мобільні пристрої повідомлення з інформацією про те, як кинути курити. Ці та інші інструменти на підтримку відмови від тютюну будуть задіяні в рамках кампанії Всесвітнього дня без тютюну 2021року.

Користь від відмови від тютюну проявляється досить швидко. Позитивні біологічні зрушення відбуваються вже через кілька днів після останньої викуреної сигарети. Дослідження показують, що ризик розвитку важких захворювань у колишніх курців наближається до такого, як у некурців, лише через кілька років. Тому важливим є як відмова від куріння, причому чим раніше, тим краще, але і заходи, спрямовані на захист від куріння підлітків і молоді!

У м.Харкові кваліфіковану допомогу з питання лікування нікотинової залежності можна отримати в КНП ХОР «Обласний наркологічний  диспансер», вул. Очаківська, 15 (к.т.340-14-66), а також в КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня» за адресою: м.Харків, вул. Академіка Павлова, 46 (к.т. 732-33-30).

Харківський міський центр здоров’я

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ