Skip to main content

28 липня – Всесвітній День боротьби з гепатитом

Щорічно 28 липня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B. Перший подібний День був проведений в 2008 році за ініціативою Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус.

Заходи, що організує ВООЗ з нагоди Всесвітнього дня боротьби з гепатитом 2018 р. проходять під гаслом “Діагностувати і лікувати гепатит”. Акції та заходи ВООЗ спрямовані на досягнення наступних цілей глобального, регіонального і державного рівня:

 • сприяння більш масштабному наданню послуг з профілактики, діагностики та лікування гепатиту, а також догляду за хворими, приділяючи особливу увагу широкому розповсюдженню діагностичних і лікувальних рекомендацій ВООЗ;
 • демонстрація передових методів роботи і сприяння досягненню загального охоплення послугами охорони здоров’я по боротьбі з гепатитом;
 • зміцнення партнерств і збільшення фінансування боротьби проти вірусного гепатиту.

Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для охорони здоров’я, що стосується 325 мільйонів чоловік у всьому світі. Вони є базовою причиною раку печінки, від якого щорічно вмирає 1,34 мільйона чоловік.

Гепатити B і C – хронічні інфекції, які можуть протікати безсимптомно протягом довгого часу, іноді декількох років або навіть десятиліть. Як мінімум 60% випадків раку печінки пов’язані з пізнім діагностуванням та лікуванням вірусів гепатиту В і С. Недостатнє охоплення тестуванням і лікуванням – найсерйозніша прогалина, яку необхідно ліквідувати для досягнення до 2030 р. глобальних цілей по елімінації гепатиту.

Вірусний гепатит не локалізований в одному місці, і не виявляється тільки у певної категорії людей. Це справді глобальна епідемія, що торкається мільйони людей, навіть без їх відома. Необізнаність та обмежений доступ до служб по лікуванню гепатиту в глобальних масштабах означає, що більшість людей, які потребують лікування, не отримують його. В даний час 90% людей, що мають гепатит В, і 80% людей, що мають гепатит С, не знають про своє захворювання. Існує реальна можливість розвитку в якийсь час їх життя смертельного захворювання печінки, а в деяких випадках – неусвідомленого інфікування інших осіб.

Більше 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців.

За допомогою належного лікування гепатиту В і С можна запобігти розвитку основних ускладнень хронічної хвороби печінки, що становлять загрозу життю, таких як цироз і рак печінки. При наявності ефективних вакцин і методів лікування гепатиту В і гепатиту С можливо елімінувати вірусний гепатит, однак необхідні значна обізнаність і більш широке розуміння цього захворювання та пов’язаних з ним ризиків, а також доступ до менш дорогих методів діагностики і лікування.

До речі, у Всесвітнього дня боротьби з гепатитом є і свій символ – «Три мудрі мавпи» – і відповідний девіз – «нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу», як показник ставлення сучасного суспільства до проблеми гепатиту – тобто її ігнорування. Тому проведення цього Дня має на меті, перш за все, привернення уваги широкої громадськості і фахівців до зазначеної проблеми, підвищення зацікавленості громадян кожної країни в проведенні профілактичних заходів. Застосування гігієнічних знань на практиці кожною людиною, визнання важливості імунопрофілактики гепатитів А і В, а також участь в проведенні щеплювальних кампаній дозволить зберегти здоров’я населення не тільки кожної окремої країни, а й населення планети в цілому.

Гепатит – це запалення печінки, викликане, переважно, вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту, які називаються типами A, B, C, D і E. Ці п’ять типів становлять величезну проблему в зв’язку з тягарем хвороби і смерті, до яких вони призводять, і з їх потенційними можливостями викликати спалахи хвороби і приводити до епідемічного розповсюдження . Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Причиною гепатиту А і Е зазвичай є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит В, С і D зазвичай розвивається в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання і, щодо гепатиту В, передача від матері дитині під час пологів, від члена сім’ї дитині, а також при сексуальних контактах.

Гостра інфекція може протікати з обмеженими симптомами або безсимптомно або може включати такі симптоми, як жовтяниця (пожовтіння шкіри і очей), потемніння сечі, надмірна втомлюваність, нудота, блювота і болі в області живота.

Гепатит А

 • Гепатит А – це хвороба печінки вірусного походження, яка може протікати як в легкій, так і у важкій формі.
 • Вірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною.
 • Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом. Однак дуже незначна частка людей, інфікованих гепатитом А, може померти від блискавичного гепатиту.
 • Ризик інфікування гепатитом А пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганою санітарією і гігієною (наприклад, брудні руки).
 • Епідемії можуть носити вибуховий характер і призвести до значних економічних збитків.
 • Для профілактики гепатиту А є безпечна і ефективна вакцина.
 • Безпечне водопостачання, безпека харчових продуктів, покращувана санітарія, миття рук і вакцина проти гепатиту А є найбільш ефектними засобами боротьби з цією хворобою.

Гепатит В

 • Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу.
 • Цей вірус передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
 • Згідно з оцінками, 257 мільйонів чоловік хронічно інфіковані вірусом гепатиту В (що визначається як позитивна реакція на наявність поверхневого антигену гепатиту В протягом принаймні 6 місяців).
 • Гепатит В є серйозним фактором професійного ризику для працівників охорони здоров’я.
 • Однак це захворювання можна попередити за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.

Гепатит C

 • Гепатит C – це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C: цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію гепатиту, яка варіюється по тяжкості від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозної пожиттєвої хвороби.
 • Вірус гепатиту передається з кров’ю, і інфікування найчастіше відбувається внаслідок дії невеликої кількості крові. Це може статися при вживанні ін’єкційних наркотиків, небезпечному виконанні ін’єкцій, наданні небезпечної медичної допомоги і переливанні неперевіреної крові і продуктів крові.
 • У всьому світі хронічною інфекцією гепатиту С страждають 71 мільйонів чоловік.
 • У значної кількості осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки.
 • Приблизно 399 000 чоловік щорічно вмирають від гепатиту С, здебільшого від цирозу і гепатоклітинної карциноми.
 • За допомогою противірусних препаратів можна виліковувати більше 95% людей з інфекцією гепатиту С і таким чином знижувати ризик смерті від раку і цирозу печінки, але доступ до діагностики та лікування є низьким.
 • В даний час вакцини від гепатиту C не існує, але в цій галузі ведуться наукові дослідження.

Гепатит Е

 • Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування вірусним гепатитом Е, які, згідно з оцінкою, призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання гепатитом Е.
 • За оцінками ВООЗ, в 2015 р. гепатит Е призвів приблизно до 44 000 випадків смерті (3,3% випадків смерті від вірусного гепатиту).
 • Вірус гепатиту Е передається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду.
 • Гепатит Е виявляється у всьому світі, але найбільш розповсюджений в Східній і Південній Азії.
 • У Китаї розроблена і отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки не є доступною повсюдно.

 

Покласти край епідеміям гепатиту, які є серйозною загрозою для здоров’я населення, можливо за допомогою тих засобів і методів, які є в даний час і знаходяться в стадії розробки та приділяючи увагу таким основним напрямкам:

 • Вакцини – Існують ефективні вакцини для профілактики вірусного гепатиту A, B і E, при цьому в ряді країн вже здійснюються широкомасштабні і доступні за вартістю програми вакцинації дітей від вірусу гепатиту В;
 • Попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині – Найважливішм заходом попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині є своєчасне введення дози вакцини від вірусу гепатиту В при народженні, причому ефективність цього заходу можна підсилити шляхом проведення допологового тестування і застосування антивірусних препаратів;
 • Забезпечення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань – Передачу вірусного гепатиту B і C в установах охорони здоров’я можна виключити шляхом суворого дотримання універсальних заходів безпеки при проведенні всіх інвазивних медичних процедур, посилення заходів безпеки при проведенні ін’єкцій і забезпечення безпечного постачання продуктів крові;
 • Зниження шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків – Забезпечення доступу до стерильного ін’єкційного обладнання та ефективних методів лікування наркотичної залежності може сприяти попередженню епідемій вірусного гепатиту В і С серед споживачів ін’єкційних наркотиків і боротьби з ними в рамках комплексного пакету заходів втручання для профілактики, лікування і догляду в зв’язку з ВІЛ, вірусним гепатитом та іншими інфекціями, що передаються з кров’ю серед споживачів ін’єкційних наркотиків;
 • Лікування. Нові пероральні лікарські засоби і лікувальні схеми, які добре переносяться особами з хронічним гепатитом С, можуть забезпечувати повне вилікування більш ніж в 90% випадків. Є також можливості ефективного лікування осіб з хронічною інфекцією, викликаної вірусом гепатиту B, хоча для більшості хворих таке лікування необхідно проводити протягом усього життя.

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ