Skip to main content

15 лютого – Міжнародний день онкохворої дитини

Щороку 15 лютого , починаючи з 2003 року, під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів та з ініціативи Міжнародної конфедерації організаційбатьків дітей,хворих на рак,світова громадськість відзначає Міжнародний день онкохворої дитини.

В 2022 році проходитиме другий рік трирічної кампанії “Покращення виживання”(2021-2023р.) під гаслом “Правильна допомога у потрібний час із правильною командою”.Цього року приділяється особлива увага медичому персоналу та медичним працівникам та тому позитивному впливу, який вони мають на здоров’я та життя дітей, хворих на рак.

Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я з 2018 року здійснює Глобальну ініціативу боротьби з дитячим раком, метою якої є до 2030 р.довести загальносвітовий показник вживання всіх хворих на рак дітей як мінімум до 60%. Це означає збільшення ефективності лікування приблизно вдвічи та порятунок ще одного мільйона життів у наступні десять років.

У місті Харкові у 2021 році на диспансерному обліку перебувало 34 дитини з гемобластозами, з них з гострим лімфобластним лейкозом -20, з гострим мієлобластним лейкозом-1, з лімфогранулематозом -8, з апластичною анемією -1, та з хронічним мієлолейкозом-1.

Ракові захворювання у дітей, на відміну від дорослих, не мають встановленої причини. Багато дослідників робили спроби визначити причини дитячого раку, але невелика кількість онкологічних захворювань у дитячому віці викликана факторами, пов’язаними з впливом навколишнього середовища або способом життя. Провідними причинами розвитку злоякісних пухлин у дітей є генетичні мутації, особливості незрілих тканин, гормональні фактори, вади розвитку, які на певному етапі виявляють схильність до злоякісного перетворення.

Складність діагностики раку у дітей полягає в тому, що суб ‘єктивне самопочуття дитини може залишатися задовільним навіть на пізніх стадіях захворювання.

Наявність нижчеперелічених синдромів і симптомів у дитини можевказувати на розвиток онкопаталогії:

-Анеммічний синдром (блідість шкіри і слизових оболонок, стомлюваність, зниження активності дитини тощо);

-Синдром інтоксикації (невмотивоване підвищення температури, слабкість, адинамія, пітливість, шкірний свербіж, болі в кінцівках, втрата маси тіла);

-Геморагічний синдром (кровотечі із слизових оболонок, поява дрібноточкового висипу і “синяків”без видимої на те причини, невідповідність геморагічного синдрому травми та інші);

-Неврологічні ознаки: зміна або погіршення ходи, рівноваги або мови, затримка психо -фізичного розвтку, головний біль, що триває більше ніж два тижні з блювотою або без неї, збільшення розмірів голови.

Раннє виявлення хвороби та негайне надання допомоги дозволяють значно полегшити життя хворої на рак дитини. Правильний діагноз має вирішальне значення для лікування таких пацієнтів, оскільки лікування кожного виду раку має проводитися за певною схемою, яка часто передбачає хірургічне втручання, променеву терапію та хіміотерапію.

Профілактика пухлин дитячого віку грунтується на трьох положеннях:

1.Виявлення сімейної схильності до деяких форм пухлин (ретинобластоми, поліпоз кишківника, хондроматоз);

2.Усунення різноманітних шкідливих впливів (хімічних , радіаційних) на організм вагітної жінки та плода в період його внутрішньоутробного розвитку;

3.Видалення доброякісних пухлин та лікування вад розвитку, що є фоном для можливого виникнення злоякісного новоутворення (невуси, тератоми, остеохондроми).

З метою раннього виявлення передпухлинних або пухлинних захворювань у дитини слід вчасо проходити медичне обстеження, а при вияленні характерних симптомів невідкладно звертатися до фахівців- дитячих онкологів.

У м.Харкові спеціалізована медична допомога дітям та підліткам з онкогематологічною паталогією надається у гематалогічному відділенні КНП “Міська клінічна дитяча лікарня №16″ Харківської міської ради, розташованому за адресою: м.Харків, вул.Луї Пастера, 2( к.т.725-18-90) та у КНП ХОР”Обласна дитяча клінічна лікарня №1”, розташованому за адресою: м.Харків, вул. Клочківська, 337(к.т.725-10-80)

 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ