Skip to main content

15 лютого – Міжнародний день онкохворої дитини

Щорічно 15 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день онкохворої дитини.Ця дата вперше з’явилася в календарі в 2001 році за ініціативою Всесвітньої конфедерації батьків дітей, хворих на рак.

Метою Глобальної ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби з раком у дітей є усунення болю і страждання дітей, що борються з онкозахворюванням, а також досягнення до 2030 року не менше 60% виживаннявсіх дітей з діагнозом рак в усьому світі , що врятує один мільйон дитячих життів протягом наступного десятиліття.

Щорічно більше 400000 дітей і підлітків у віці до 20 років хворіють на рак в усьому світі. Показник виживання залежить від регіону: 80% виживання в більшості країн з високим рівнем доходів і всього 20% в країнах з низьким і середнім рівнем доходів.

У м.Харкові в 2020 році на диспансерному обліку перебувало 12 дітей з гемобластозами, з них з гострим лімфобластнимлейкозом – 7 (в 2019 р.- 3), з гострим мієлобластним лейкозом – 3 (в 2019 р.- 1), з лімфомою – 1 (в 2019 р. -2), з лімфомою Ходжкіна – 1(в 2019 р. – 1) і з апластичною анемією-0(в 2019р. -1).

Пухлини у дітей здебільшого виникають в результаті порушень ембріогенезу,внутрішньоклітинного поділу або прцесу розвитку і деференціації зародкового сегмента. Це підтверджується спостереженнями , що вказують, що більшість пухлин клінічно проявляється в ранньому віці – від народження до 5 років.  Нерідко пухлини поєднуються з вадами розвитку інших органів.

Особливістю пухлин в дитячому віці є перевага доброякісних над злоякісними, їх співвідношення приблизно дорівнює 9:1. Злоякісні пухлини у дітей зазвичай мезодермального походження, тоді як у дорослих – епітеліального.

У зв’язку з цим у дітей частіше зустрічаються саркоми і надзвичайно рідко рак .

Серед онкозахворювань у дітей перше місце займають лейкози і лімфоми (від 31% до 45%), на другому місці – злоякісні новоутворення головного мозку(17%-19%), на третьому – пухлини м’яких тканин (14%-15%).

Основні форми злоякісних пухлин у дітей і характерні для них симптоми:

  1.  Лейкоз представленний головним чином гострим лімфобластним лейкозом,який становить 33% від загального числа пухлинних захворювань у дітей. Більшість ознак і симптомів лейкозів у дітей розвивається в результаті зниження кількості нормальних клітин крові через заміщення нормального кісткового мозку лейкозними (пухлинними) клітинами. Перші ознаки – підвищена стомлюваність, блідість шкіри. У дитини з лейкозом легко виникають носові кровотечі, а також підвищена кровоточивості при дрібних порізах і ударах. З’являються болі в кістках, суглобах. Лейкоз часто викликає збільшення печінки і селезінки, і це може привести до збільшення живота; збільшуються в розмірах лімфатичні вузли, які можна помітити на шиї, в паху, під пахвами, над ключицею, вражається вилочкова залоза ,яка може здавлювати трахею, приводячи до кашлю, задишки і навіть задухи. З’являється головний біль, слабкість, блювота, порушення зору та балансу при ходьбі.
  2. Пухлини головного і спинного мозку займають друге місце по частоті і розвиваються переважно в мозочку і стовбурі головного мозку. Спочатку хвороба проявляється ознаками загального пухлинного симптомокомплекса, а при подальшому розвитку захворювання приєднуються такі ознаки як головний біль, що виникає найчастіше вранці і посилюється при нахилі голови, кашлі. У зовсім маленьких дітей симптоми захворювання проявляються занепокоєнням,малюк починає плакати, хапатися за голову, терти обличчя. Дуже частим симптомом є безпричинна блювота, яка так само , як і головний біль , трапляється зазвичай вранці. Можливі зміни зору, розлади ходи (у дітей старшого віку може раптом “зіпсуватися” почерк – внаслідок порушення координації), можуть з’явитися судоми.
  3. Пухлини м’яких тканин починають рости уздовж конкретної анатомічної структури, наприклад по ходу м’язових оболонок, зв’язок або кровоносних судин. Найбільш часті злоякісні пухлини м’яких тканин у дітей – це рабдоміосаркома (57%, )саркома Юніга( 10%), синовіальна саркома( 8%),злоякісна переферична шванома( 4%), фіброматоз 2 %, недиференційована саркома 2% та ін. Ознаки захворювання при м’якотканинних саркомах залежать від місця розташування і поширенності пухлини і тому можуть бути дуже різноманітними. Зазвичай пухлини,розташовані поверхнево викликають набряк , який збільшується і викликає біль. Нерідко обидва симптоми помилково можна розцінити як результат травми. Але при пухлині ці симптоми відрізняються перш за все тим, що ведуть до порушення функції ураженного органу- наприклад, до обмеження рухливості кінцівки.

Діагностувати наявність злоякісної пухлини у дитини на ранній стадії дуже важко. Це пов’язано з тим, що з одного боку, дитина не може чітко сформолювати свої скарги, з іншого – свою роль відіграє своєрідний перебіг онкозахворювань на ранніх стадіях.

У сучасній медицині для діагностики онкологічних захворювань у дітей використовують всі доступні методи скринінгу та діагностики, такі як: аналізи крові, сечі, онкомаркери: рентгенологічні методи дослідження; ультразвукові дослідження; комп’ютерна томографія; магнітно-резонансна томографія; пункція кісткового мозку; біопсія пухлинної тканини.

За останні десятиліття було досягнуто значного прогресу в лікуванні раку у дітей, багато форм якого піддаються тепер повному виліковуванню. За деяким винятком пухлини у дітей добре відповідають на хіміотерапію. Це пов’язано з їх схильністю до швидкого зростання, а більшість хіміопрепаратів діють саме на швидкорослі ракові клітитни.  Дитячий організм в цілому краще відновлюється після високих доз хіміотерапії, в порівнянні з дорослими.

Для профілатики раку у дітей, необхідно приділяти увагу таким аспектам:

  • виявлення у дитини генетичної схильності до деяких видів злоякісних пухлин, які передаються у спадок;
  • антенатальна охорона плода , що має на меті усунення різних факторів ризику на організм вагітної жінки і плоду;
  • своєчасне видалення доброякісних пухлин (невусів, нейрофібром, тератом), які можуть стати фоном для розвитку раку.                                                                                                  У м.Харкові спеціалізована медична допомога дітям і підліткам з онкогематологічною патологією надається в гематологічному віділенні КНП”Міська клінічна дитяча лікарня №16″ ХМР, розташованому за адресою : м.Харків, вул.Луї Пастера, 2 (к.т. 725-18-90) та в КНП ХОР “Обласна дитяча клінічна лікарня №1”, розташованному за адресою: м.Харків, вул. Клочківська, 337-а(к.т. 725-10-80)

 

 

 

 

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ