Skip to main content

14 червня 2021 року – Всесвітній день донора крові

Щорічно 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. В цей день 2004 року пройшов перший День донора, а через рік свято було затверджено на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

Мета цього Дня – відзначити заслуги і подякувати донорів, а також закликати тих, хто ще не здавав кров, стати донорами; підвищити рівень обізнаності про необхідність підвищення доступності безпечної крові у всіх випадках, коли вона необхідна для порятунку життів. Кампанія з нагоди Всесвітнього дня донора в цьому році присвячена темі «Безпечна кров рятує життя» та проходить під гаслом «Здавати кров в ім’я здорового світу».

За даними ВООЗ щорічно в світі збирається близько 117,4 мільйона донацій крові. 42% з них припадає на країни з високим рівнем доходу, де проживає 16% населення світу. У країнах з низьким рівнем доходу до 52% випадків переливання крові проводиться дітям у віці до 5 років, в той час як в країнах з високим рівнем доходу переливання крові найчастіше проводиться пацієнтам старше 65 років — на них припадає до 75% всіх випадків переливання крові.

Донорство крові (від лат. donare — «дарувати») та (або) її компонентів — добровільна здача крові та (або) її компонентів донорами, а також заходи, спрямовані на організацію та забезпечення безпеки заготівлі крові та її компонентів. Кров, взята від донора (донорська кров), використовується в науково-дослідних та освітніх цілях; у виробництві компонентів крові, лікарських засобів та медичних виробів. Клінічне використання донорської крові та (або) її компонентів пов’язане з трансфузією (переливанням) реципієнту в лікувальних цілях і створенням запасів донорської крові та (або) її компонентів.

Переливання крові використовується для різних видів лікування. У країнах з високим рівнем доходу в групу пацієнтів, серед яких найбільш часто проводиться переливання крові, входять люди старше 60 років — на них доводиться до 79% всіх переливань крові. Переливання проводиться, в основному, в якості підтримуючої терапії при проведенні серцево-судинних хірургічних операцій, операцій з трансплантації, у разі важких травм та солідних і гематологічних злоякісних пухлин. У країнах з низьким і середнім рівнем доходу переливання найчастіше проводиться у разі ускладнень, пов’язаних з вагітністю, малярією у дітей, ускладненої тяжкою анемією, і травматичних пошкоджень. Крім того, донорська кров потрібна для приготування таких продуктів, як фактори згортання крові для людей, які страждають на гемофілію. Проте кров можна зберігати лише протягом обмеженого періоду часу. Для того, щоб донорська кров була доступна завжди і скрізь, де вона необхідна, її повинно регулярно добровільно і безоплатно здавати достатню кількість здорових людей!

Існують різні види донорства – донорство цільної крові і донорство компонентів. Чоловіки можуть здавати цільну кров не більше 5 разів на рік, жінки – не більше 4 разів на рік. Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Після здачі крові повинно пройти не менше 30 днів, перш ніж донор зможе здавати плазму. Після здачі плазми повинно пройти не менше 14 днів, перш ніж донор зможе знову здавати плазму або кров.

Донором крові або плазми може стати кожна здорова людина у віці від 18 років, вагою не менше 50 кг. Для цього потрібно звернутися в найближче відділення трансфузіології та пройти медичний огляд і лабораторні дослідження для визначення групи крові і резус-фактора; проведення загального аналізу крові (гемоглобін, лейкоцити, еритроцити, ШОЕ та ін); а також маркерів збудників гемотрансміссивних (передаються з кров’ю) інфекцій: вірусу імунодефіциту людини, вірусів гепатитів В і С; збудника сифілісу. Остаточне рішення про допуск до кроводач здійснює лікар-трансфузіолог, який оцінює статус донора і може відвести його при підозрі на вживання наркотиків, алкоголю.

Стандартний об’єм однієї кроводачи 450 мл. Кроводача здійснюється після легкого сніданку (не натщесерце), бажано в попередній вечір не їсти жирного, смаженого і молочного, рекомендується солодкий чай, сухарі, печиво, фрукти. Необхідно утриматися від вживання алкоголю за 48 годин до здачі крові, а також від вживання аспірину, анальгіну та ліків, що містять аспірин та анальгетики за 72 години до процедури, по можливості утриматися від куріння за годину до процедури, необхідно також виспатися. Після здачі крові рекомендується відпочити протягом 10 хвилин, з’їсти легку їжу і випити солодкий чай. Протягом наступних дванадцяти годин постарайтеся уникати інтенсивних фізичних навантажень.

Абсолютні протипоказання (усунення від донорства незалежно від давності захворювання і результатів лікування): СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз, бронхіальна астма, виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки, злоякісні захворювання, наркоманія, алкоголізм та ін.

Тимчасові протипоказання для донорства крові та її компонентів: операції, нанесення татуювань, пірсингу, лікування голковколюванням, перебування в закордонних відрядженнях тривалістю більше 2 місяців, контакт з хворими на гепатит А, В, С, перебування в ендемічних з малярії країнах тропічного та субтропічного клімату ( Азія, Африка, Південна і Центральна Америка) більше 3-х місяців, екстракція зуба, гострі або хронічні захворювання в ст. загострення, алергічні захворювання, період вагітності і лактації, прийом антибіотиків, анальгетиків і саліцилатів та ін.

 Здати кров в м.Харкові можна у відділеннях трансфузіології за адресами:

1.КЗОЗ «Харківський обласний центр служби крові», вул. Клочківська, 366, т. 337-85- 01.

  1. ДУ « Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. В. І. Ситенка НАМН України», вул. Пушкінська, 80, тел. 725-14-11.
  2. ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева НАМН України», в’їзд Балакірєва, 1,тел. 349-41-44.
  3. КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги ім. проф. А. В. Мещанінова» ХМР, провулок Балакірєва, 3-а, тел. 725-81-64.
  4. КНП «Міська багатопрофільна лікарня №18» ХМР, вул. Краснодарська, 104, тел. 725-51-19.

6.КНП « Міська багатопрофільна лікарня №25» ХМР, пр. Олександрівський,122,

тел. 725-09-69.

КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №12" ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ